29. august 2026 kl. 10.00 - 17.45
Glæd dig til en dag fyldt med oplevelser, duft af tjære og glade grin. Festivalen samler generationer og forvandler havneområdet til et stort, levende friluftsteater – med masser af sjove aktiviteter og havnestemning for både små og store.
Igen i år fejres kystkulturen i Ebeltoft. Det sker lørdag den 29. august med fortællinger om det maritime håndværk, muligheder for at komme ombord på havens helt særlige træskibe og aktiviteter for alle aldre.
Klokken 12 ankommer Syddjurs' borgmester Michael Harregaard Stegger og holder åbningstale. Derefter er der kajakopvisninger, rundvisninger, cirkusforestilling, fiskeriauktion, koncerter og meget mere resten af dagen.
Kom ombord på den sejlende kulturarv
Flere af de særlige træskibe holdet åbent skib, hvor alle er velkomne ombord.
På den 90-årige ålekvase Rigmor kan børn gå på opdagelse, finde maritime genstande og gætte mærkelige ord.
På Danmarks fineste gamle paketbåd ”Skødshoved”, kan man komme med på sejltur, når skibet sejler mellem Kulturhavnen og Fregathavnen.
På kutteren Margrethe vil skipperne fortæller om deres nye opgave med at opsamle spøgelsesnet.
Hvad kan du opleve på Kystkulturfestivalen?
Åbent skib
Ålekvasen Rigmor formidler Rigmors/ålefiskeriet historie. Leg ombord for børn.
Paketbåden Skødshoved sejler ture mellem Fiskerihavnen og Fregathavnen/Bølgemarken.
Bundgarnsjollen Calypso. Formidling af skånsomt fiskeri.
Kutteren Margrethes skippere fortæller om ny opgave med at opsamle spøgelsesnet
Foreningen FABLE fortæller om Folkebåden og dens historie
Ved Lofotenkutteren Solvang på ydermolen sælges maritimt stykgods
Maritimt håndværk
På beddingen vises maritimt håndværk
Æbeltoft Bådbygnings Akademi, ÆBBA, viser lokalt produceret havkajak
Maritime håndværk: rebslagning, smedning og støbning demonstreres.
Børn undervises om havhaven ved Bølgemarken i Fregathavnen
Havhaven Ebeltoft Vig fortæller om dyrkning af muslinger og tang og giver smagsprøver.
Amatørfiskerne fortæller om lystfiskeri, udsætning af skrubbeyngel og sælger røget makrel.
I Den Røde Hal er der maritim maleriudstilling og en udstilling om Fiskerihavnens historie.
Torvemarked
Folkebar, hygge i Ålekvasen Rigmors øl-telt, lokale fødevarer, boder med kunsthåndværk i træ, ben, keramik, isbod, veteranbrandbil.
