Helt ny havsvømmebane i Nationalpark Mols Bjerge

08-08-2018

Den nye 300 meter lange havsvømmebane ligger ud for Fuglsø Strand, hvor der i forvejen er en undervandsbane

Nu er det muligt at tage en svømmetur eller at træne svømning på en havsvømmebane ved Fuglsø Strand på Mols.

Nationalpark Mols Bjerges friluftskoordinator Kristian Herget og nationalparkguiderne har netop udlagt en 300 meter lang havsvømmebane.

Banen ligger ca. 100 meter fra kysten på omkring fire meters dybde.

Der er en tømmeflåde

Havsvømmebanen er en firkantet bane med en længde på 100 meter og en bredde på 5o meter.

Banen er markeret med seks orange bøjer og to store gule bøjer.

Der ligger en tømmerflåde midt på banen, hvor svømmerne kan tage sig en pause og nyde solen.

Flåden er beregnet til start og eventuel til tidstagning, men først og fremmest er den en til sikkerhed for svømmerne.

Er en fin kombination

Der er gode muligheder for også at komme under vandet for at træne.

Under de orange bøjer ligger der nemlig undervandsredskaber til træning af snorkeldyk.

Det er en perfekt kombination, der giver træningsmuligheder for flere slags brugere – og også mulighed for alsidig træning for de, der gerne vil prøve at svømme både over og under vandet.

FUGLSØ STRAND

Fuglsø Strand ligger meget smukt neden for Mols Bjerge

Det er en østvendt strand med høje klinter, så stranden er perfekt til morgenbadning og til at nyde de smukke solopgange med madkurv med kaffe og morgenbrød

Det er en fin sandstrand, stedvist med en bræmme af sten i strandkanten. Vandet er klart og bliver ret hurtigt dybt

 Stranden ligger i læ bag Mols og Ebeltoft-halvøen, så normalt er der ikke store bølger, undtagen ved sydøstlig vind

Det er let at finde stranden via en lille blind vej lidt nord for Fuglsøcentret. Der er p-plads oven for klinten med en sti ned på stranden

Offentlig badebro og toiletbygning om sommeren

Geokoordinater:

Longitude: 10.547691

Latitude: 56.184959